Chief Academic Officer

Dr. Helen Wild

Telephone: (772) 429-3915 Email
Talent Development
DIVISION DIVISION LEADER TEAM
Talent Development  Denise Rodriguez, Director Tina Ruybalid, Program Manager
    Non-Instructional Support
Odessa Randolph, Executive Secretary
Verneshia Sanders, InService Data Specialist
 
Instructional Support Specialists
Allison Barajas, Framework
Didi Campbell, Framework
Trisha Cordeiro, SHINE
John Earnhardt, Framework
Natasha Rodriguez, Framework

 

Title I
DIVISION DIVISION LEADER TEAM
Federal & Special Programs Rod Natta, Program Manager Graduation Coaches Michelle Alicea-Barrow Mayte Armas Wendi Bayless Cheryl Phillips Dana Sheffield TBA
Title I Programs Yvonne Johnson, Coordinator Gina Jaime, Secretary I   Regina McPhee, Records Specialist Cassey Chang, Mental Health Counselor Michael McCarthy, Program Specialist Sarita Rickes, Parent Involvement Specialist TBA, Parent Involvement Specialist Emmanuel Saintil, Migrant Recruiter Linda Tapia, Migrant Recruiter Dianne Williams, Transition Specialist
21st Century Terrance Platt, 21st Century Coordinator Kimberly Roberts, 21st Century Coordinator  
Grants Department
School Renewal
DIVISION DIVISION LEADER TEAM
School Renewal Aretha Vernette, Director Instructional Support Technician Wendy Papsidero Instructional Partners Adam Archer Michelle Beckford Jason Bragg Sarah Courtemanche Valerie Hall Marjorie Laster Kimberly Marlin Chavonn Silas Lyna Soler-Martin Christina Worley Dana Worthington TBA
Curriculum
DIVISION DIVISION LEADER TEAM
Alternative Education Sunny Booker, Director Marilyn Alvira, Placement Review Specialist Academic Alternative Performance Based Prep Academy Alternative Education Dale Cassens Education Complex
Curriculum Nick Zrallack, Director Elementary Education Jane Whittaker Secondary Education Lynda Octavi Mathematics Liz Pruitt TBA English/Language Arts Mandy Rowland Kirstie Lickliter Science Beth Bonvie Paul Reif Social Studies Kate Ems MTSS Gina Anthony Infinity/Instructional Technology Teri Barenborg
CTE Michael Carbenia, Director Karen Lucas-Brown, Program Specialist Delores Austell, Program Specialist Dana Caputo, Program Specialist
Early Childhood Mary Huffstetter, Coordinator Voluntary Pre-Kindergarten (VPK) Cassie Dillard Karen Crosby
ESOL   Clarissa Duskin, Program Specialist Marcy Ochacher, Compliance Specialist
Title III   Michelle Barreto, Program Specialist
Secondary Programs   Guidance & Advising April Mincey, Program Specialist
Virtual Instruction Jeanne Ziemba, Principal Mosaic K-5 (7023) 6-12 (7004) St. Lucie Virtual