Chief Academic Officer

Dr. Helen Wild

Telephone: (772) 429-3915 Email

 

  • Linda Neill, Executive Secretary

Alternative Education
DIVISION DIVISION LEADER TEAM
Alternative Education Sunny Booker, Director
  • Olivia Alberti, N&D Data Specialist
  • Marilyn Alvira, Truancy Prevention
  • Flavia Jagle, LAPP Facilitator
  • Dianne Johnson, Transition Specialist
  • Christie Krueger, Placement Review Specialist

 

Career and Technical Education
DIVISION DIVISION LEADER TEAM
CTE Aliesha Seitz, Director

Secretary III

  • Stephanie Wilhelm

Program Specialists

  • Keron Belgraves
  • Dana Caputo
  • LeiNitia Robinson

 

Curriculum
DIVISION DIVISION LEADER TEAM
Elementary Curriculum

Kimberly Jay, Director

Dr. Mary Huffstetter, Coordinator of Early Childhood

Curriculum Developers 

  • Elizabeth Fisher, ELA
  • Nancy Mejias, ELA
  • Amabel Morales, Textbook Manager
  • Paul Reif, Science/Academic Events
  • Mandy Rowland, ELA
  • Chris Workey, Math K-6

VPK Program Specialist

  • Cassandra Velasquez
Magnet Schools Jane Whitaker, Coordinator
  • Laurie Boyer, Magnet Outreach and Retention Specialist
  • Karen Crocco, PDAE Instructional Specialist
Secondary Curriculum 

Megan Green, Director

Elizabeth Pruitt, Coordinator

Curriculum Developers 

  • Beth Bonvie, Science
  • Kimberlee Cooper, 9-12 ELA & Academic Events
  • Kathleen Ems, Social Studies
  • Julie Leofanti, Math 7-12
  • Kelly Lunt, K-12 STEM
  • Dorthea Oatts, 6-8 ELA

Technology Support Specialist 

  • Jessica Gutierrez
Secondary Programs April Mincey, Coordinator of Secondary School Guidance and Advisement
  • Nayanira Alanis, District Data Specialist
Virtual Instruction Jeanne Ziemba, Principal Mosaic K-5 (7023) 6-12 (7004) St. Lucie Virtual
Grants Department
DIVISION DIVISION LEADER TEAM
Grants Jennifer Chevalier, Ed.D., Grant Developer  

 

School Renewal
DIVISION DIVISION LEADER TEAM
School Renewal Cecilia Martin, Coordinator

Instructional Partners

  • Kerrie Cuccurullo
  • Marjorie Laster
  • Adrianne Mendoza
  • Rebecca Cothern
  • Michele Schucher
Talent Development
DIVISION DIVISION LEADER TEAM
Talent Development

Denise Rodriguez, Director

Didi Campbell, Coordinator of Quality Instruction

Administrator on Special Assignment

  • Andrea Reilly

Non-Instructional Support

  • Odessa Randolph, Executive Secretary
  • Laura VanDuzer, InService Data Specialist

Instructional Specialists

  • Lyndsey Burk
  • Dana Miller
  • Wendy Turner
  • Sally VanDereedt

Technology Specialist 

  • Julia Hilburn
Title I
DIVISION DIVISION LEADER TEAM

Federal & Special Programs

 

 

Title I Programs

Rod Natta, Director

Michael McCarthy, Federal Programs Manager

 

Dr. Jodie Certosimo, Title I Coordinator

 

 


  • Gina Jaime, Secretary I
  • Regina McPhee, Records Specialist
  • Emmanuel Saintil, Migrant Recruiter
  • Linda Tapia, Migrant Recruiter
21st Century Terrance Platt, 21st Century Coordinator

Program Specialist

  • Kimberly Roberts
ESOL  Clarissa Duskin, Coordinator of ESOL
  • Michelle Barreto, Title III Program Specialist
  • Marybell De Cortes, School ESOL Contact
  • Joelle Saint-Dic, ESOL Compliance Specialist